ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی “ ورود به حساب” کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2
 1. #1
  mahdi1983ad
  کاربر سایت
  تاریخ عضویت
  2017/12/01
  محل سکونت
  تهران
  سن
  34
  نوشته ها
  2
  امتیاز
  65
  سطح
  1
  65 امتیاز ، سطح 1
  30% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 35
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  Tagger Second Class
  0
  0

  Gadid انواع دتکتور دود و محل نصب ان در دزدگیر اماکن

  وظیفه سیستم اعلام حریق بطور خلاصه، کشف بروز حریق و اعلام و هشداردهی در خصوص آن در کمترین زمان ممکن می باشد. سرعت عمل سیستم اعلام حریق بسیار اهمیت داشته و می تواند امنیت جانی و مالی افراد را هرچه بیشتر تامین نماید. در این مقاله به تشریح مختصر اجزای موجود در یک سیستم اعلام حریق و عملکرد آنها و همچنین انواع سیستم های اعلام حریق می پردازیم.این سیستمها را میتوان بر روی زون های دزدگیر اماکن نصب کرد.  برای ایجاد حریق سه عامل نیاز می باشد:
  سوخت
  اکسیژن
  درجه حرارت

  سوخت :سوختها ازنظر شیمیایی به 3 دسته تقسیم می شوند:

  1. مواد با پایه کربنی (اغلب سوختها)

  2.هیدرو کربنها مانند بوتان ،متان ،پروپان

  3.ترکیبات دارای کربن و هیدروژن مانند الکلها،آلدئیدها،اسید های ارگانیک
  برای اینکه سیستم آشکار سازی مناسبی برای حریق به کار گرفته شود لازم است تا پروسه حریق مشخص گردد:
  در این رابطه پروسه های حریق را به سه مرحله تقسیم می کنند که عبارتند از:

  مرحله آغازین
  در این مرحله پیرولیز های نامرئی به صورت گاز تولید می شوند.

  مرحله کند سوزی
  در این مرحله آئروسل های مرئی و دود تولید می شوند.

  مرحله اشتعال
  در این مرحله انرژی تشعشعی به وسیله شعله به اطراف پخش می شود.

  سیگنالهای ناشی از وقوع حریق :

  آئروسل
  آئروسل های نا مرئی که از مرحله اول و آئروسل های مرئی و دود که از مرحله دوم ایجاد میشوند با استفاده از دتکتورهای حساس به دود آشکار میگردند.

  گرما
  حرارت ناشی از وقوع حریق باعث گرم شدن محیط اطراف می گردد لذا با استفاده از دتکتورهای حساس به حرارت میتوان عمل آشکار سازی را انجام داد.

  شعله
  شعله انرژی حریق را به صورت تشعشع صادر میکند.میزان سطح تشعشعی شعله به نوع سوخت ،جریان محیطی و خصوصا جریان هوا وابسته است .در این شرایط نیز میتوان از دتکتور های حساس به شعله جهت آشکار سازی استفاده کرد. .

  گاز
  گازهای بسیاری چون H2S، NH3،Co، Co2، HCl، HCN،HF طی حریق به وجود می ایند سایر گاز ها نظیر اکسید های نیتروژن به جز مونو اکسید نیتروژن در تعداد کمی از ، سوختها وجود دارند لذا نمی توان از آنها برای مقاصد آشکار سازی حریق استفاده کرد.در هر صورت در محل هایی که مقدار گاز قابل توجهی ایجاد شود می توان از یک دتکتور حساس به گاز استفاده کرد..


  انواع دتکتور های سیستمهای حفاظتی


  دتکتور دودی
  دتکتورهای دودی پر مصرف ترین نوع دتکتورهای حریق بوده و خود به دو نوع نوری (optical smoke detector) و یونیزه (ionization smoke detector) تقسیم می شوند. تکنولوژی بکار رفته برای آشکارسازی حریق در این دو نوع دتکتور کاملا” با یکدیگر متفاوت می باشد. در داخل دتکتور یونیزه مقدار بسیار کمی از یک ماده رادیواکتیو ( americium-241 ) وجود دارد. یون های حاصل از این ماده جریان الکتریکی بسیار کمی بین دو صفحه هادی ایجاد می کند که ورود دود به داخل دتکتور باعث ایجاد اختلال در این جریان شده و دتکتور فعال می گردد. در داخل دتکتور نوری یک فرستنده و یک گیرنده نوری نیمه هادی وجود دارد که جریان الکتریکی را در مدار بوجود می آورند. ورود دود باعث اختلال در نور دریافتی گیرنده شده و دتکتور فعال می گردد و به دزد گیر اماکن گذارش میدهد.

  دتکتور حرارتی
  دتکتورهایh2 حرارتی دارای یک سنسور حرارتی بوده و به گرمای حاصل از حریق حساس می باشند. این دتکتورها خود به دو نوع حرارتی ثابت و حرارتی نرخ افزایشی (rate of rise) تقسیم می شوند. در نوع حرارتی ثابت وقتی دمای محیط نصب دتکتور به یک مقدار مشخص (مثلا” 60 درجه سانتیگراد) برسد فعال می شوند ولی دتکتورهای نرخ افزایشی به تغییرات درجه حرارت در یک بازه زمانی فعال هستند. دتکتورهای حرارتی نرخ افزایشی بیشتر در آشپزخانه ها و پارکینگ ها و دتکتورهای حرارتی فیکس در مکان هایی نظیر موتورخانه که تغییرات دما بسیار زیاد است استفاده می شوند.

  دتکتور شعله
  این دتکتورها از گران قیمت ترین نوع آشکارسازها بوده و معمولا” در پروژه های بزرگ و صنعتی استفاده می شوند. اصول کار این نوع دتکتورها آشکارسازی امواج حاصل از حریق می باشد که بر حسب طول موج آشکارشده به انواع مختلفی تقسیم می گردند. موج آشکارشده می تواند در محدوده ماوراء بنفش (UV) یا موج مرئی و یا موج مادون قرمز (IR) باشد. ازعواملی که معمولا” در قیمت یک آشکارساز شعله تاثیرگذار است می توان به نوع سنسور، برند سازنده، تاییدیه ها، کشور سازنده، جنس بدنه (آلومینیوم یا فولاد)، خروجی های آشکارساز و پروتکل هایی که آشکارساز پشتیبانی می کند اشاره نمود.

  دتکتور دودی اشعه ای
  در مواردی که بخواهیم مکان وسیعی مانند سالن یک کارخانه و یا سالن موزه و… را تحت پوشش سیستم اعلام حریق قرار دهیم و نصب دتکتورهای معمولی مشکل و یا غیر اقتصادی باشد، از نوع دتکتورها استفاده میگردد. این دتکتورها دارای یک قسمت فرستنده (TX) هستند که اشعه ای به سمت گیرنده (RX) می فرستند. این دو قسمت در دو قسمت سالن نصب می شوند و هرگاه عاملی مانند دود بین این دو عنصر واقع شود و ارتباط اشعه را قطع کند باعث اعلام خطر می گردد. در بعضی از این نوع دتکتورها فرستنده و گیرنده روی یک قسمت وجود دارد و در قسمت روبرو یک انعکاس دهنده (Reflector) نصب می گردد. این دتکتورها می توانند فضایی به پهانی ۱۴ متر و به طول ۱۰ ال ۱۰۰ متر را پوشش دهند و ارتفاع نصب آن ها بین ۲٫۷ تا ۲۵ متر است و ولتاژ کار آن ها ۲۴ ولت DC و جریان مصرفی در حالت ساکن حدود ۵۰ mA و در هنگام حریق ۷۰ mA می باشد. هر چه فاصله بین گیرنده و فرستنده افزایش یابد، جریان مصرفی نیز افزایش می یابد.

  دتکتورهای مولتی
  این دتکتورها شامل دو طبقه هستند که یکی به عنوان دتکتور حرارتی و دیگری به عنوان دتکتور دودی عمل میکند و در محلهایی که هم امکان وجود دود و هم حرارت وجود دارد به کار میروند.

  دتکتور دودی یونیزاسیونی
  این دتکتورها عمدتا از دو محفظه یونیزاسیونی حاوی منبع اشعه تشکیل شده اند که عبارتند از: محفظه فرستنده و محفظه مرجع. رادیوم یا آمرسیوم موجود بین محفظه ها مولکولهای هوا را یونیزه می کند و موجب برقراری جریان ضعیفی میشود ،هرگاه اجزای دود یا آئروسل وارد محفظه فرستنده شوند به یونها می چسبند و موجب کندی حرکت یونها و در نتیجه کاهش جریان الکتریکی و ارسال آلارم میگردند.از جمله مشخصات این دتکتور ها عبارتند از :
  حساسیت بیشتر به حریقهای هیدرو کربنی،زمان عکس العمل خوب،مناسب برای آشکار سازی نقطه ای ،تأثیر پذیری حساسیت نسبت به رطوبت،ارتفاع و وزش جریان هوا.
  این دتکتورها با برچسب زرد مشخص میشوند.

  دتکتورهای دودی نوری

  دتکتورهای نوری با ارسال علایم نوری به یک گیرنده (که در داخل خود دتکتور مسقر است) میزان تغییر و کاهش نور رسیده را اندازه گیری میکنند و اگر تغییر آشکاری در میزان نور دریافتی مشاهده کنند، آن را به آتش تعبیر میکنند، این دتکتورها از یک منبع نور مادون قرمز (فروسرخ) یا فرابنفش [فرستنده] و یک المان حساس نظیر فتوسل یا فتو دیود [گیرنده] استفاده میکنند. در شرایط معمولی که دودی وجود ندارد اشعه نوری صادر شده به سمت منبع انعکاس مییابد و به سلول فتوسل نوری نمیرسد اما وقتی که دود وارد محفظه میشود قسمتی از اشعه نوری به سمت گیرنده منعکس میگردد و یک سیگنال مناسب با میزان نور منحرف شده به صورت ولتاژ ایجاد میشود. این دتکتورها مناسب برای مکانهایی نظیر بیمارستانها، کارخانههای پلاستیک و فوم سازی و...، حساسیت و پایداری متوسط، تعمیر و نگهداری متوسط، غیرحساس به سرعت جریان هوا، حساسیت بیشتر نسبت به حریقهای کندسوز و دودزا را تا حریقهای اشتعالی، مواد خارجی در هوا ممکن است باعث ارسال آلارم اشتباه شوند. این نوع دتکتور عکسالعمل سریعتر به دودهای با ذرات درشت و غلیظ نشان میدهد. دراین نوع دتکتور از خاصیت شکست نور استفاده شده است. در مدلهای قدیمی از یک منبع نور فیلتر شده و یک دریافت کننده استفاده گردیده بود ولی در مدلهای معمول از منبع لیزر با نور همگرا استفاده میشود.

  دتکتور یونیزه با محفظه ی دوتایی

  همانطور که می دانید علت وجود جریان در محفظه ی دتکتور یونیزه پرتاب ذرات آلفا و یونیزه شدن هوای داخل محفظه ی یونیزه و وجود بارهای مثبت و منفی و جذب آنها به وسیله ی الکترودهای منفی و مثبت میباشد. در هنگامیکه دود وارد محفظه می شود ذرات دود به یونها چسپیده و باردار می شوند. (محفظه ی دوم) و به علت سنگینی مولکولهای موجود (دو قلو) در همانجا تعدادی از یونها مجددا با هم ترکیب شده و در نتیجه جریان بین الکترودها کاهش مییابد. (از 16nA به زیر 10nA میرسد.) و مقدمات آلارم به وجود می آید. در دتکتورهای با چمبر دو تایی یکی از چمبرها به عنوان رفرنس میباشد و در آن فقط هوا موجود است و هیچ گونه دود و مادهای وارد نمیشود. این چمبر فقط نشانگر وضعیت رطوبت و فشار هوا میباشد و در چمبر دیگر وجود دود، رطوبت، فشار هوا و ... وضعیت محیط را مشخص می کند.

  دتکتور (IR/IR/IR)

  این دتکتور از ترکیب سه دتکتور مادون قرمز میباشد که یکی از دتکتورها مربوط به دریافت تشعشعات مادون قرمز در طول موج 4.3 تا 4.4 میکرومتر مربوط به CO2 و دو سنسور دیگر یکی انرژی ساتع شده از اطراف شعله و با طول موج مشخص و دیگری اجسام داغ در محدودهی شعله را اندازهگیری میکند.(این دو سنسور معروف به back ground یا black body میباشند) و یک پروسسور نسبت تمامی این تشعشعات را سنجیده و از فالت کاذب جلوگیری مینماید.

  محل نصب دتکتور های دودی

  1) ارتفاع نصب: با افزایش ارتفاع نصب دتکتور ،سطح پوششی آن افزایش ،ولی حساسیت پاسخ برای اندازه معینی از حریق ، کاهش می یابد.حداکثرمحدوده سطح پوشش دتکتور حداکثر 100 متر مربع می باشد و فاصله هر نقطه از دتکتور نباید از 7.5 متر تجاوز کند. محدوده ارتفاع برای سیستم متصل به ایستگاه اعلام حریق مرکزی و محل هاییکه آتش نشانی ظرف 5 دقیقه به محل وقوع حریق میرسد 15 متر و در غیر این صورت 10.5 متر میباشد.

  2) حفره و فضای خالی:حفره ها و فضاهای خالی می توانند در کف یا سقف ساختمانها باشند که اگر ارتفاع کمتر از 80 سانتی متر داشته باشند نیازی به حفاظت ندارند مگر در شرایط زیر:
  شرایطی که از آن مسیر دود یا حریق به سایر بخشها سرایت کنند.
  کابلهای برق از مسیر گذشته باشند.
  دارای سطح زیاد توام با احتمال ضرر و زیان بسیار زیاد باشند.

  4) تهویه ،جا بجایی هوا: حرکت هوا باعث رقیق شدن تمرکز دود می شود و ممکن است از رسیدن دود به دتکتور جلوگیری کند و باعث کاهش حساسیت پاسخ دتکتور گردد. لذا در چنین مواردی باید ناحیه پوشش یافته توسط هر دتکتور را کاهش یا به عبارت دیگر ،تعداد دتکتور ها را افزایش داد. برای کاهش سطح پوشش دتکتور با توجه به تعویض هوا باید سطح پوشش نرمال دتکتور را در ضریبی موسوم به ضریب کاهش ضرب نمود. دتکتورها باید در مسیر سیرکولاسیون نرمال نصب شوند. از نصب دتکتورها در مقابل دریچه های هوای تازه و در فضاهای هوای برگشتی می باید اجتناب گردد. در اتاق هایی که تهویه مطبوع از طریق سقف های حفره دار رو به سمت پایین صورت می گیرد دود خنک شده ،به سمت پایین رانده می شود لذا در این شرایط بهتر است دتکتورهای دودی در ابتدای دریچه برگشت هوا نصب گردند.

  5) عکس العمل حرارتی: می دانیم که هوای گرم به سمت بالا حرکت میکند و در زیر سقف اتاق یا ساختمان جمع میشود.این لایه هوای گرم مانع از رسیدن دود به دتکتور میشود بنا برین در بعضی از مواقع لازم است تا دتکتورها از سقف آویزان شوند و پائینتر از لایه هوای گرم قرار گیرند.لایه هوای گرم با تغییر زمان متفاوت خواهد بود لذا ممکن است عاقلانه به نظر آید که در بعضی از شرایط دو سطح آویزی متفاوت از دتکتورها فراهم آید..

  6) موانع: دیوارها و سایر موانع بر جریان دود تاثیر میگذارند بنا براین لازم است تا دتکتورهای دودی فاصله مناسب از دیوارها ،بیمها و داکتها داشته باشند. حداقل فاصله دتکتور از دیوار 50 سانتی متر و از بیم و کانالهای هوا که فاصله آنها از سقف بیش از 50 سانتی متر است 60 سانتی متر میباشد.

  7) قفسه ها: قفسه های بلند یا کالاهای کپه شده مانع دود میشوند.قفسه ها یا کالاهایی که به حدود 30 سانتی متری سقف می رسند می باید به عنوان تقسیم کننده فضا تلقی شوند.

  8) پلکان :در راه پله ها و شفتهای بالا برنده می باید حداقل یک دتکتور در سقف طبقه فوقانی قرار گیرد.اگر طبقات پایین تر یا موانع دودی نظیر دربهای ضد حریق و سکو های تعمیر و نگهداری جدا شده باشند ،در سقف جلوی این موانع نیز دتکتور دیگری نصب میشود.در حالت کلی یک دتکتور نباید بیش از سه طبقه از یک پلکان را پوشش دهد و در یک شفت بالا برنده به ازای هر 8 متر ارتفاع قائم یک دتکتور منظور میشود .

  9) راهرو و کریدور: در یک راهرو یا اتاق کوچک با عرض 2 متر یا کمتر فاصله بین دتکتورها را میتوان تا 18 متر (و هر نقطه تا دتکتور را تا 9 متر ) افزایش داد.


  نكات مهم جهت استفاده از دتكتورهای سیستمهای حفاظتی

  در نصب یك دتكتور، از گوشه های سقف (كنج) و انتهای سالن (فضاهای مرده) فاصله بگیرید. دتكتور را وسط سقف طوری كه از دیوار های اطرافش حدود 6 اینچ (15 سانتيمتر) فاصله داشته باشد نصب كنید.

  دتكتور را از جریان هوایی كه توسط هواكش یا هر وسیله تهویه كننده هوا همانند "هود" دور كنید.


  دتكتورها را با دقت نصب كنيد و چنانچه سیستم شما وايرلس (بي سيم) است حداقل هر شش ماه یك بار باتری دتكتورها را تعويض كنید.

  در سیستم هاي سیمی و وايرلس می بایست یك باتری به عنوان منبع تغذیه پشتیبان جهت تغذیه سيستم در صورت قطع برق وجود داشته باشد.


  بايد در تظر داشت كه فشردن دكمه تست مركز كنترل كه تنها نشان دهنده وجود برق در سیستم است و نه نشانگر عملكرد صحيح دتكتورها، هرگز كافی نیست. بنابراین جهت تست دتكتورها یك شمع روشن را با فاصله 6 اینچ زیر آن نگه دارید.

  چنانچه آلارم فعال نشد شمع را فوت كنید و اجازه دهید دود به سمت دتكتور حركت كند. اگر در این حالت نیز دتكتور تحریك نشد و آلارمی رخ نداد، دتكتور و وضعیت سیستم را كنترل و بررسی نمائید و پس از یافتن علت، معايب را سريعاً رفع نمائید.

  طبق توصیه NFC در هر راهرویی كه به اتاق خواب ها یا به بالای پلكان منتهی می شود دتكتور دود می بایست نصب شود. علاوه بر طبقات همكف و زیرزمین در هر طبقه از خانه حداقل یك دتكتور نصب كنید.

  حداقل هر ماه یك بار می بایست كل سیستم بالاخص دتكتورهای دود چك و كنترل شوند.


  استانداردها

  دستورالعمل طراحی و اجرائی سیستم اعلام حریق بر مبنای استاندارد NFPA-72

  1) مساحت هر زون حد اکثر 2000m2میباشد.

  2) حد اکثر طول زون 3000mمی باشد.

  3) حداکثر تعداد المان های هر زون (شامل شستی و دتکتور ..) 24 المان است و بهتر است حد اکثر 20 عدد منظور گردد.

  4) هر طبقه مسکونی میتواند بر یک زون قرار گیرد.

  5) پیشنهاد میشود شستی اعلام حریق راهرو طبقات بر یک زون مجزا باشد.

  6) در جاهائی که دارای ولتاژ القایی است(اتاق ترانس،سوئیچ و…..) میبایست از سیم روکش دار استفاده نمود.

  7) سیم باید یک تیکه و در لوله مستقل و مجزا باشد.

  8) سقف و کف کاذب که دارای ارتفاع بیش از 80 cmباشند،نیاز به دتکتور دارند.

  9) اگر فاصله پارتیشن نصب شده تا سقف کمتر از 30 cmباشد ،باید برای آن دتکتور مجزا لحاظ نمود.

  10) اگر ارتفاع گچبری سقف بیش از 50 cmباشد لازم است دتکتور مجزا برای هر فضا در نظر گرفت.

  11) کلیه انبارها می بایست دارای دتکتور باشند:

  الف– در صورتیکه انبار در واحد مسکونی باشد،لازم است یک دتکتور حرارتی برای آن در نظر گرفت.

  ب – برای انبارهای موجود در پارکینگ اگر بصورت ردیفی باشد در فاصله 50cm از انبارها و در فاصله حداکثر 8m از هم نصب میشوند. و اگر انبارها بصورت مجموعه ای باشد یک دتکتور در مسیر ورودی به آنها نصب میشود.

  12) در مجاورت تابلو کنتورهای برق یک دتکتور دودی نصب شود.

  13) هر موتورخانه و چاهک آسانسور میبایست دارای یک زون مجزا از دتکتورهای دودی باشد(استفاده از ردیاب مکنده دودی Smoke Aspretion Systemپیشنهاد میشود).

  14) در سوله های صنعتی و ساختمانهای دارای رایزر برق ، لازم است از دتکتور مکنده دودی و یا ردیاب حرارتی کابل (Linear Heat Detector) استفاده شود

  15) حداکثر سطح پوشش دتکتور دودی 100 m2و برای دتکتور حرارتی 60 m2 است.
  [Only Registered and Activated Users Can See Links. Click Here To Register...]
 2. #2
  پی سی وب جدید
  کاربر سایت
  تاریخ عضویت
  2017/12/15
  سن
  27
  نوشته ها
  3
  امتیاز
  36
  سطح
  1
  36 امتیاز ، سطح 1
  72% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 14
  0% فعالیت
  0
  0
  سلام

  خیلی خوب بود
نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •