ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی “ ورود به حساب” کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5
    mostafahosseini
    کاربر سایت
    2
    8

استفاده از آلومینیوم و آلیاژهای آن در مبدل های حرارتی آب شور؟

با سلام
    برای مبدل های حرارتی که با آب شور در تماس هستند و دمای کاری آن ها ماکزیمم 80 درجه سانتیگراد است به طور معمول از تیتانیوم و آلیاژهای پایه مس مثل کاپرنیکل ها (c70600 و c70500) و آلومینیوم برس (c68700) استفادع می شود.
    در حالی که در مراجع مختلف آلیاژ آلومینیوم سری 5000 به عنوان سری دریایی حساب می شودو مقاومت به خوردگی آن در مقابل آب دریا خوب ذکر شده ولی چرا در مبدل های حرارتی آب شور از این آلیاژها استفاده نمی شود؟
    نکته تکمیلی: انتقال حرارت آلومینیوم و آلیاژهای سری 5000 از آلیاژ های پایه مس هم بهتر است. همچنین از لحاظ قیمت و وزنی نیز استفاده از آلیاژ های پایه آلومینیوم نیز به صرفه است.
  2. 1
    heeeee
    مدیـــر تالار مهندسی خوردگی
    984
    390
    نقل قول نوشته اصلی توسط mostafahosseini نمایش پست ها
    با سلام
    برای مبدل های حرارتی که با آب شور در تماس هستند و دمای کاری آن ها ماکزیمم 80 درجه سانتیگراد است به طور معمول از تیتانیوم و آلیاژهای پایه مس مثل کاپرنیکل ها (c70600 و c70500) و آلومینیوم برس (c68700) استفادع می شود.
    در حالی که در مراجع مختلف آلیاژ آلومینیوم سری 5000 به عنوان سری دریایی حساب می شودو مقاومت به خوردگی آن در مقابل آب دریا خوب ذکر شده ولی چرا در مبدل های حرارتی آب شور از این آلیاژها استفاده نمی شود؟
    نکته تکمیلی: انتقال حرارت آلومینیوم و آلیاژهای سری 5000 از آلیاژ های پایه مس هم بهتر است. همچنین از لحاظ قیمت و وزنی نیز استفاده از آلیاژ های پایه آلومینیوم نیز به صرفه است.

با سلام خدمت شما دوست عزیز
    با مطالعه کاتالوگهای شرکتهای سازنده مبدل ها میبینیم که از سری 5000 هم استفاده میشه! استفاده از مبدل ها با جنس های متفاوت بسته به شرایط کاری اونهاست، مثلا :
    ・Aluminum heat exchangers: –269�C to 200�C
     Materials: 3000-, 5000-, and 6000-series aluminum alloys

・Stainless-steel heat exchangers: –269�C to 800�C
     Materials: SUS304, 310, 316, 304L, 310L, 316L

・Heat exchangers made of special materials: Applicable to 800�C or above
     Materials: Ni-based alloys, titanium, etc.
    مطالعه کتاب Heat Exchanger Design Handbook هم میتونه مفید باشه که البته در حالت preview بعضی صفحات قابل مشاهده نیستند.
    البته بنده فکر میکنم سری 6 به دلیل استحکام نسبتا بالا و قابلیت تغییر شکل خوبش مورد توجه قرار گرفته...
    سلامت باشید
    متی ترانا و نراک...
  4. 2
    mostafahosseini
    کاربر سایت
    2
    8
    نقل قول نوشته اصلی توسط heeeee نمایش پست ها

با سلام خدمت شما دوست عزیز
    با مطالعه کاتالوگهای شرکتهای سازنده مبدل ها میبینیم که از سری 5000 هم استفاده میشه! استفاده از مبدل ها با جنس های متفاوت بسته به شرایط کاری اونهاست، مثلا :
    ・Aluminum heat exchangers: –269�C to 200�C
     Materials: 3000-, 5000-, and 6000-series aluminum alloys

・Stainless-steel heat exchangers: –269�C to 800�C
     Materials: SUS304, 310, 316, 304L, 310L, 316L

・Heat exchangers made of special materials: Applicable to 800�C or above
     Materials: Ni-based alloys, titanium, etc.
    مطالعه کتاب Heat Exchanger Design Handbook هم میتونه مفید باشه که البته در حالت preview بعضی صفحات قابل مشاهده نیستند.
    البته بنده فکر میکنم سری 6 به دلیل استحکام نسبتا بالا و قابلیت تغییر شکل خوبش مورد توجه قرار گرفته...
    سلامت باشید
    با تشکر از جوابتون
    منظور من مبدل های حرارتی که با آب شور کار می کنند، هست.
    در این مورد آیا شما موردی مشاهده کردید که از آلیاژهای آلومینیوم استفاده بشود؟
  6. 2
    heeeee
    مدیـــر تالار مهندسی خوردگی
    984
    390
    بنده تجربی نه ولی تحقیقی مثل مقاله ای که براتون ضممیه میکنم که درمورد استفاده از آلومینیوم در اینگونه مبدل هاست مشاهده کردم. البته این مقاله کمی قدیمی هست و امروزه جنس های دیگه ای هم استفاده میشه که در این مقاله هم بهشون اشاره میشه . و یا مثلا در سایت شرکت pole star به آدرس [Only Registered and Activated Users Can See Links. Click Here To Register...] میشه دید که از مزایا مبدل ها با جنس آلومینیوم برای آب دریا گفته.
    سری 6 هم که گفتم دارای استحکام و قابلیت تغییر شکل بهتری هست در مقایسه با سری 5 و با توجه به تفاوت کمشون در مقاومت به خوردگی به آب دریاست...
    تصاوير پيوست شده تصاوير پيوست شده
    متی ترانا و نراک...
  8. 3
    mostafahosseini
    کاربر سایت
    2
    8
    با سلام
    پیرامون همین موضوع در حال حاضر روی آندایزینگ آلومینیوم کار می کنم به دو تا کتاب رسیدم ولی نتونستم فایل کتاب ها را پیدا کنم دوستان اگه می تونن کمک کنند.
    1-The Technology of Anodizing Aluminium by Arthur W. Brace
    2-
    The Surface Treatment and Finishing of Aluminum and its Alloys by P. G. Sheasby and R. Pinner
  10. 1
نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع