ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی “ ورود به حساب” کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7
 1. #1
  حسین یعقوبی
  مدیـــریت سـایت
  تاریخ عضویت
  2012/11/06
  محل سکونت
  ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴
  سن
  28
  نوشته ها
  1,422
  3,901
  4,140

  آشنایی با نرم افزار شبیه ساز ریخته گری Procast

  معرفی نرم افزار ProCAST

  امروزه پیشرفت صنعت ریخته گری در گروی بهبود کیفیت محصولات، کاهش هزینه ها و افزایش نرخ تولید می باشد. استفاده از روش های آزمایش – خطا که پیش از این در صنعت ریخته گری دنیا برای بهبود فرآیندهای ریخته گری و بهبود کیفیت محصولات مرسوم بوده است، بسیار پر هزینه و طولانی بوده که متخصصین را بر آن داشته تا به سوی روش های کم هزینه و کوتاه تر حرکت کنند.

  جایگزین کردن این روش با روش طراحی بر پایه شبیه سازی توانسته است بسیاری از کاستی های روش قبل را جبران کند.

  طراحی سیستم های راهگاهی و تغذیه بهینه از جمله مواردی است که در کاهش هزینه ها و بهبود کیفیت محصولات در صنعت ریخته گری نقش مهمی ایفا می کند، که به کمک این روش جدید می توان این بهینه سازی را صورت داد. برای مثال طراحی یک سیستم راهگاهی بهینه می تواند ضایعات ناشی از حضور تخلخل در قطعه را کاهش داده و از طرف دیگر از افزایش حجم سیستم راهگاهی جلوگیری نماید که موجب کاهش هزینه ها و افزایش نرخ تولید می گردد.

  در میان نرم افزار های ProCAST، QuickCast، SolidCast، AutoCast و MagmaCast که از مهمترین نرم افزار های حال حاضر شبیه سازی ریخته گری محسوب می شوند، نرم افزار تجاری پروکست (ProCast) که حاصل بیش از 20 سال ارتباط سازنده با صنایع ریخته گری است قادر به انجام آنالیز های کوپل حرارتی، سیالاتی و تنشی می باشد و علاوه بر آن قایلیت های متالورژیکی منحصر به فردی را برای آلیاژهای ریختگی داراست. هم چنین این نرم افزار قابلیت برقراری ارتباط بسیار خوبی با نرم افزار های مدل سازی سری CAD/CAM دارد.

  برای شبیه سازی و تحلیل فرآیندها در این نرم افزار از روش اجزای محدود استفاده شده است که در کنار روش های اختلاف محدود و حجم محدود از روش های مطرح در شبیه سازی فرآیندهای مهندسی محسوب می شود.  به طور کلی می توان این نرم افزار را به چهار بخش اصلی تقسیم نمود که عبارتند از:

  محیط مدل سازی و شبکه بندی مدل هندسی (MeshCAST)

  محیط پیش پردازش (PreCAST)

  محیط پردازش (ProCAST)

  محیط پس پردازش (ViewCAST)

  امکانات نرم افزار Procast

  1- آنالیزهای مرتبط با نرم افزار

  2- فرآیندهای ریخته گری شبیه سازی شده با پروکست

  3- پیش بینی عیوب ریخته گری
  آنالیزهای مرتبط با نرم افزار Procast


  نرم افزار پروکست ProCAST قابلیت آنالیزهای مختلف در زمینه مهندسی را داراست که این آنالیزها بر اساس معادلات دیفرانسیل مرتبط و روش حل عددی اجزی محدود صورت می پذیرند.
  - آنالیز سیالاتی

  تشریح دقیق هندسه به وسیله مدل های اجزای محدود این امکان را به وجود آورده تا بتوان با دقت مناسبی جریان سیال مذاب را پیش بینی کرد و نواقص زیر را ردیابی نمود:ماسه سوزی و جریان های توربولنت (Sand Erosion and Turbulences)
  هوای محبوس شده (Air Entrapments)
  سرد جوشی و نیامد کردن (Misruns and Cold Shuts)

  محاسبات جریان سیال با معادله کامل Navier Stokes تشریح می شود. این آنالیز می تواند با آنالیز حرارتی و تنشی کوپل شود. هم چنین افزودن بعضی از مدل ها به تحلیل گر جریان، امکان تحلیل جریان های اغتشاشی، ریخته گری مواد نیمه جامد، ریخته گری گریز از مرکز، تحلیل کاهش فوم (Lost Foam) و ماسه سوزی (Core Blowing) را می دهد.

  - آنالیز حرارتی

  تحلیل گر حرارتی می تواند محاسبات جریان حرارتی را بر اساس سه مسیر انتقال حرارت (Conduction, Convection and Radiation) انجام دهد. هم چنین تاثیرات تغییر فاز را در نظر می گیرد. از جمله مسائل مرتبط با آنالیز حرارتی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  ردیابی نقاط داغ و تخلخل ها

  ردیابی انقباض های میکرو و ماکرو

  بهینه سازی سیستم های گرمایشی و سرمایشی قالب ها

  بهینه کردن سیستم های راهگاهی و بارریز


  - آنالیز تنشی

  این نرم افزار قادر به تحلیل های کوپل حرارتی، سیالاتی و تنشی برای مواد با رفتار الاستو پلاستیک، الاستو ویسکوپلاستیک و مواد و الاستیک می باشد و می تواند موارد زیر را پیش بینی کند:

  تماس های به وجود آمده در اثر تغییرات ابعادی (Distortions and Deformations)


  مقدار تنش در قطعه ریختگی و قالب


  تنش های باقی مانده در قطعه ریختگی و قالب پس از انجام فرآیند


  ترک گرم در قطعه ریختگی


  خستگی حرارتی قالب های دائمی


  - آنالیزهای پیشرفته

  علاوه بر آنالیزهای مذکور، به کمک نرم افزار پروکست
  ProCAST قادر به انجام دسته ای از تحلیل های منحصر به فرد نظیر تحلیل ریزساختار، تحلیل کاهش قالب فومی و تحلیل تخریب قالب ماسه در اثر جریان سیال نیز خواهیم بود.

  آنالیز پیشرفته تخلخل

  ساده ترین روشی که نرم افزار به کار می برد، تشخیص مناطقی است که مذاب توسط جامد احاصه می شود.
  نرم افزار پروکست اولین نرم افزار تجاری است که برای مدل کردن تخلخل های گازی و انقباضی از روشی با پایه فیزیکی استفاده می کند. این تحلیل کاملا با تخمین ماکرو تخلخل و
  Pipe Shrinkage کوپل است. محاسبات جریان سیال در منطقه خمیری و افت فشار همراه آن بر اساس معادله دارکی می باشد. افزون بر این جوانه زنی تخلخل ها و جدایش گاز که به علت کاهش حلالیت آن صورت می گیرد در مدل در نظر گرفته شده است.

  آنالیز ریزساختار و خصوصیات مکانیکی مواد

  نرم افزار پروکست قادر است شکل گیری و تغییر فازها را برای آلیاژهای ریختگی نظیر فولادها، چدن ها و آلیاژهای آلومینیم پیش بینی کند. از نتایج این آنالیز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  متوسط اندازه دانه، فاصله بین دندریتی، کسر حجمی فازهای فریت و پرلیت، کسر حجمی فاز یوتکتیک و عدد کرویت گرافیت ها (Nodule Count)

  هم چنین با توجه به ریزساختار پیش بینی شده می تواند خصوصیات مکانیکی از جمله تنش تسلیم، استحکام کششی، درصد زیاد ازدیاد طول و سختی را تخمین زد. لازم به ذکر است که به منظور انجام این آنالیز از مدل های Phase Field و Pseudo-Front Tracking بهره گرفته شده است که تشریح مستقیم پیدایش مورفولوژی دانه و مدل های میکرو جدایش را در قطعات ریختگی فراهم می کند.

  آنالیز گدازش مدل فومی

  در ریخته گری با مدل فومی، با انجام بارریزی، مدل فومی شروع به گدازش کرده و از منافذ موجود در قالب خارج می شود. اندازه و کسر حجمی این منافذ و جنس مدل فومی بر روی سرعت گدازش و نحوه خروج گاز موثر است. نرم افزار دارای ویژگی هایی است که می توان به کمک آن انتقال حرارت بین فلز مذاب و فوم، گدازش و گرماکافت قالب فومی، انتقال محصولات گازی، اثر پوشش سرامیکی و اثر گاز محبوس بر روی جنبش فلز مذاب را بررسی نمود.

  آنالیز ریخته گری نیمه جامدها

  هنگامی که ماده نیمه جامد با تزریق وارد قالب می شود، ویسکوزیته آن وابسته به نرخ برشی است که در هنگام تزریق به وجود می آید. وقتی نرخ برشی افزایش می یابد، دندریت های جامد شده شکسته می شوند و سیالیت افزایش می یابد. به کمک این نرم افزار می توان تغییرات نرخ برشی و ویسکوزیته و رفتارسیال نیمه جامد را در حین پر شدن قالب بررسی کرد.

  آنالیز تخریب ماسه ای

  پس از چهار سال تحقیق در زمینه مدل کردن تخریب های ناشی از جریان شدید و گاززدگی در قالب ها و ماهیچه های ماسه ای، متخصصین توانستند به وسیله پروکست تخمین دقیق و صحیحی از این عیوب که موجب پر نشدن کامل، تراکم کم و نواحی با سختی پایین می شوند، به دست آورند.

  ریخته گری گریز از مرکز

  نرم افزار پروکست ظرفیت مدل کردن ریخته گری گریز از مرکز را داراست. به این ترتیب که قالب ریخته گری می تواند با سرعت های بالا حول محور عمودی خود در هنگام ریختن مذاب چرخش کند. سرعتی که در معادله جریان سیال در نظر گرفته می شود سرعت نسبی است.  پیش بینی عیوب ریخته گری با نرم افزار Procast


  سرد جوشی و نیامد کردن

  بعضی شرایط بحرانی فرآیند نظیر سردی قالب، سرعت کم پر شدن و دمای پایین ریخته گری موجب بروز مشکلاتی در حین بارریزی می شود. انجماد نابهنگام، تاثیرات منفی بر روی رفتار جریان خواهد گذاشت و منجر به سردجوشی مذاب خواهد شد. به وسیله این نرم افزار می توان پیش بینی کرد در چه زمان و مکانی پر نشدن کامل قالب یا سردجوشی اتفاق خواهد افتاد و با تغییر شرایط ریخته گری نظیر دمای بارریزی، با صرف هزینه ای اندک از بروز این مشکل جلوگیری نمود.

  تخلخل

  با توجه به روش مورد استفاده در این نرم افزار می توان مکان و میزان تخلخل های گازی و انقباضی را پیش بینی کرد.

  هوای محبوس شده

  حباب های محبوس شده هوا یا لایه های اکسیدی محبوس شده در نواحی که جریان سیال محدود شده است، ممکن است موجب کاهش خصوصیات مکانیکی و کیفیت قطعات شوند. اغتشاش های حین بارریزی را که ممکن است موجب به وجود آمدن ناخالصی های اکسیدی شود، می توان با این نرم افزار به دست آورد و موقعیت مکانی این عیوب را به راحتی مشخص نمود. با توجه به اینکه بررسی مستقیم هوای محبوس شده امکان پذیر است، می توان با هینه کردن سیستم راهگاهی و موقعیت منافذ خروج هوا و سرریزها (در ریخته گری دائمی) از بروز این عیوب جوگیری کرد.

  ترک گرم

  نرم افزار پروکست، کوپلی منحصر به فرد بین آنالیزهای حرارتی، سیالاتی و تنشی برقرار می کند. با این نرم افزار می توان شوک های حرارتی بر روی تجهیزات ریخته گری در حین پر شدن قالب و اثر شکل گیری فاصله هوایی بین ریختگی و قالب در حین انجماد را بررسی کرد. هم چنین ترک های گرم، تغییر شکل پلاستیک، تنش های پسماند و اعوجاج در قالب و قطعه ریختگی را می توان پیش بینی نمود  فرآیندهای ریخته گری قابل شبیه سازی با نرم افزار Procast


  - ریخته گری تحت فشار بالا (High-Pressure Die Casting)

  این نرم افزار قادر است فرآیند ریخته گری تحت فشار بالا را با در نظر گرفتن تمامی شرایط مرزی نظیر فشار و سرعت پیستون، شبیه سازی نماید. پروفیل های بهینه سرعت پیستون و راهگاه بهینه را می توان با شبیه سازی به دست آورد. محاسبات ترمو مکانیکی نه تنها برای تخمین عمر قالب بلکه برای تخمین کارایی قطعات حین کار می تواند صورت گیرد که موجب کاهش هزینه ها و ریسک های تولید می گردد.


  ریخته گری تحت فشار پایین (Low- Prressure Die Casting
  )

  می توان به کمک نرم افزار، ریخته گری تحت فشار پایین را شبیه سازی نمود. در ریخته گری تحت فشار سیکلی، رسیدن دمای قالب به شرایط پایدار در هر سیکل از اهمیت بالایی برخوردار است. با توجه به پروفیل حرارتی قالب، زمان پر شدن قالب و زمان انجماد قطعه ریختگی می توان به فرآیندی بهینه از نظر سرعت تولید دست پیدا کرد.

  ریخته گری ثقلی

  به وسیله این نرم افزار می توان فرآیندهای ریخته گری ثقلی از جمله فرآیندهای Tilt Pouring با سرعت های مختلف چرخش، ریخته گری ثقلی با قالب های ماسه ای و دائمی را شبیه سازی کرد.

  ریخته گری دقیق

  این نرم افزار می تواند ویژگی های خاص ریخته گری دقیق را نمایش دهد. برای مثال این نرم افزار می تواند به طور خودکار قالب پوسته ای را مش زده و ضخامت های غیر یکنواخت را به وجود آورد. هم چنین تشعشع در محاسبات در نظر گرفته می شوند.

  ریخته گری با قالب ماسه ای

  کلید موفقیت در صنعت ریخته گری ثقلی، تمرکز بر روی بهینه کردن سیستم راهگاهی و از بین بردن نواحی انقباضی تا حد امکان می باشد. نرم افزار پروکست امکان شبیه سازی پر شدن قالب، انجماد و تخمین ریزساختار را به وجود می آورد. با بررسی موقعیت و اندازه بارریزها و استفاده از غلاف های عایق یا گرماده می توان به کیفیت بهینه قطعات دست پیدا کرد.


  منبع : سایت ایران مواد
  سایت ویکی پی جی

 2. 2
 3. #2
  حسین یعقوبی
  مدیـــریت سـایت
  تاریخ عضویت
  2012/11/06
  محل سکونت
  ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴
  سن
  28
  نوشته ها
  1,422
  3,901
  4,140

  آموزش نرم افزار پروکست ProCAST

  تشکیلات نرم افزار

  ابزار های گوناگون نرم افزار در پنجره مدیریت برنامه سازمان دهی شده اند:· MeshCAST : تولید مش· PreCAST : پیش فرایند ، متصل به پایگاه داده ها· DataCAST / ProCAST : حل کننده· ViewCAST : پس فرایند و واحد صادر کننده داده ها

  قابلیت های Procast

  Procast حل کننده ای است که به مدل های فیزیکی با قابلیت های ذیل تقسیم بندی شده است :

  مدل حرارتی


  انتقال حرارت (معادلات فوریه )
  · آزاد سازی گرمای نهان در طی انجماد· سیکل در دایکاست· پوشش حفاظتی (عایق گذاری و گرما زا)· مش بندی غیر کوهیرنت· زمان انجماد· فواصل بین دندریتی بازو های ثانویه· شاخص تخلخل

  مدل تشعشع


  روش تشعشع شبکه
  · فاکتور کامل نمای دید· تقارن چرخشی و آینه ای· حرکات نسبی مواد· محفظه بسته تشعشع سطحی یا جامد

  مدل جریان سیال


  معادله ناویه استوک
  · جبران سیال در منطقه خمیری و جامد· الگوریتم پرشدن قالب با سطح آزاد· مدل فیلتر· جریان نیوتنی و غیر نیوتنی· مدل ریخته گری Thixo casting· مدل ریخته گری Lost Foam· باریزی کج· ریخته گری گریز از مرکز(Centrifugal casting)· مدل اغتشاش

  مدل تنش


  الاستیک، الاستیک – پلاستیک ، الاستو –ویسکو-پلاستیک
  · مواد خالی و صلب· محاسبات خودکار شکاف های هوا در انتفال حرارت· الگوریتم تماس بین متریال های مختلف· تماس با فشار· پیش بینی خستگی قالب· شاخص ترک های گرمبطور کلی قابلیت های نرم افزار به صورت زیر می باشد :مدل حرارتیمدل حرارتی امکان حل مسائل جریان حرارتی را ، بوسیله حل معادلات انتقال حرارت فوریه ، شامل آزاد سازی گرمای نهان در زمان انجماد را فراهم می کند. از نتایجی که می توان توسط این مدل بدست آیند عبارتند از :· توزیع دما· کسری از تحول جامد· شارگرمای و شیب حرارتی· زمان انجماد· تمرکز حرارت (Hot spots)· پیش بینی تخلخل

  مدل جریان سیال

  مدل جریان سیال محاسبات پرشدن قالب(سطوح آزاد) را با استفاده از معادله Navier Stokes انجام می دهد . نتایجی کلی را که می توان از این مدل بدست آورد ، عبارتند از :
  · رفتار پرشدن· تکامل تدریجی صفحات آزاد· جریان همرفت اجباری و طبیعی· فشار های دینامیکی از مذاب· محبوس شدن گازها· رفتار فیلترمدل تشعشعاین قسمت مسائلی پیچیده ای از تشعشع (به عنوان مثال ریخته گری دقیق) با محاسبه فاکتور دید را انجام می دهد، نتایجی را که از این مدل می توان بدست آورد عبارتند از:· بررسی اثر انتقال حرارت تابشی
  shadowing effects .

  مدل های پیشرفته

  این مدل ها به شما اجازه می دهد تا مواردی همچون مدل سازی پیشرفته تخلخل ، مدل سازی ریزساختار و تعیین خصوصیات مکانیکی ، مدلسازی نیمه جامدها و Core blowing و ... را انجام داد. ساده ترین روشی که نرم افزار بکار می برد تشخیص مناطقی است که مذاب توسط جامد احاطه می شود نرم افزار ProCAST اولین نرم افزار تجاری است که برای مدل کردن تخلخل های گازی و انقباضی از روشی با پایه فیزیکی استفاده می کند . این تخلخل کاملا با تخمین ماکرو تخلخل و pipe shrinkage کوپل است . محاسبات جریان سیال در منطقه خمیری و افت فشار همراه آن براساس معادله دارکی می باشد . به علاوه جدایش گاز که به علت کاهش حلالیت آن صورت می گیرد ، به همراه جوانه زنی تخلخل های در مدل در نظر گرفته شده است .

  نرم افزار ProCAST با توجه به روش تحلیلی ریزساختار خود ، قادر است شکل گیری و تغییر فازها را برای آلیاژهای ریختگی بطور مثال فولادها و چدن ها پیش بینی کند . بطور خاص از نتایج این مدل می توان به موارد زیر اشاره کرد :
  متوسط اندازه دانه ، فاصله بین دندریتی ، کسر حجمی فازها ، ترکیب متوسط و عدد کرویت گرافیت ها (count nodule ) .همچنین با توجه به مدل ریزساختار پیش بینی شده می توان خصوصیات مکانیکی از جمله تنش تسلیم ، استحکام کششی ، درصد ازدیاد طول و سختی را تخمین زد . همچنین این نرم افزار شامل مدل های اخیر Phase Field و Front – Tracking Pseudo می باشد که تشریح مستقیم پیدایش مورفولوژی دانه و مدل های میکرو جدایش را در قطعات ریختگی فراهم می کند .

  فرایندهای شبیه سازی با
  ProCAST

  الف - ریخته گری
  فرایند های ریخته گری را که می توان با نرم افزار Procast انجام داد عبارتند از:1) ثقلی2) تحت فشاربالا ( HPDC)3) تحت فشار کم (LPDC )4) دقیق و پوسته ای5) کوبشی6) مداوم7) گریز از مرکز8) نیمه جامد ها((semi solidب -عملیات حرارتی1) فولاد هاج- Core blowing

  پیش بینی عیوب ریخته گری

  تخلخل (
  Porosity )
  در این نرم افزار می توان مکان تخلخل های گازی و انقباضی را با استفاده از الگوریتم تعیین شده پیش بینی کرد .

  حبس شدن هوا (
  Air entrapment )
  حباب های محبوس شده هوا یا لایه های اکسیدی محبوس شده در نواحی که جریان سیال محدود شده است ، ممکن است موجب کاهش خصوصیات مکانیکی و کیفیت قطعات شوند . اغتشاش های حین ریختن را که ممکن است موجب بوجود آمدن ناخالصی های اکسیدی شود ، می توان با این نرم افزار بدست آورد .و موقعیت مکانی این عیوب را براحتی می توان تشخیص داد .

  با توجه به اینکه بررسی مستقیم هوای محبوس امکان پذیر است ، می توان با بهینه کردن سیستم راهگاهی و موقعیت منافذ خروج هوا و سرریزها ( در ریخته گری دائمی ) از بروز این عیوب جلوگیری کرد .

  سرد جوشی و نیامد کردن (
  cold shuts & misruns )

  بعضی شرایط بحرانی فرایند نظیر سردی قالب ، سرعت کم پر شدن و دمای پایین ریخته گری موجب بروز مشکلاتی در حین ریختن می شود . انجماد نابهنگام تاثیرات منفی بر روی رفتار جریان خواهد گذاشت و منجر به سرد جوشی مذاب خواهد شد . بوسیله این نرم افزار می توان پیش بینی کرد کی و کجا پر نشدن کامل قالب یا سرد جوشی اتفاق خواهد افتاد . و با تغییر شرایط ریخته گری ، با صرف هزینه ای اندک می توان از بروز این مشکل جلوگیری کرد .

  ترک گرم، عمر قالب و ترک ها

  نرم افزار ProCAST این امکان را فراهم می کند تا مدل های حرارت, جریان و تنش را با هم کوپل نمایید. به همین علت به شما اجازه می دهید تا بتوانید شوک های حرارتی ، تمرکز تنش اعمالی بر روی قالب و تجهیزات ریخته گری در حین پرشدن قالب و ترک های گرم ، تنش های پس ماند ، تغییر شکل ها، اعوجاج و ایجاد فاصله هوایی بین قطعه ، ماهیچه و قالب در حین انجماد را بررسی کنید.
  و عیوبی همچون پراکندگی سختی ، لب گردی ،نیامد و .... را تعیین کرد.

  ساختار نرم افزار

  بطور کل می توان این نرم افزار را به 4 بخش زیر تقسیم کرد :
  1 محیط مدل سازی و مش زدن مدل ( meshCast )2 محیط پیش پردازش ( PreCast )3 محیط پردازش ( DataCast/ProCast )4 محیط پس پردازش ( ViewCast )شکل زیر ساختار نرم افزار را نشان می دهد . ابتدا هندسه مدل در فرم یک مدل CAD می بایست در نرم افزار بارگذاری شود . سپس در محیط MeshCast المان ها تولید گردند . بعد از آن نوع و شرایط تحلیل در محیط PreCast تعیین گردند . با توجه به اینکه PreCast به یک بانک اطلاعاتی ترمودینامیکی متصل است به کمک آن خصوصیات مواد را می توان مشخص نمود .سپس می بایست فایل تولید شده در محیط PreCast در محیط DataCast خوانده شده و بعد از آن در ProCast اجرا شود . نهایتا تحلیل نتایج را در محیط ViewCast می توان مشاهده و بررسی کرد .
  .
  .
  .
  منوی شرایط مرزی(Boundary Conditions)

  نوع محیط خنک کننده خارج از قالب (همچون هوا) ، سرعت یا فشار باریزی و دیگر شرایط اعمالی در ریخته گری باید در منوی " Boundary Conditions" تعیین شود.
  (1)

  نوع شرایط مرزی باید توسط دکمه "Add" انتخاب شود.(2) شرط مرزی "Heat" از فهرست ظاهر شده را انتخاب نموده تا شرط مرزی "Heat" در ستون BC-Type پدیدار شود. شرط مرزی"Heat" اجازه می دهد که درجه حرارت محیط و ضریب انتفال حرارت بین مدل و هوای محیط انجام شده را تعیین نمود.(3) مقادیر متناظر از پایگاه داده ها انتخاب می شوند.(4) با فشردن دکمه Assign "" شرط مرزی Heat را به مقادیر پایگاه داده ها متصل نمایید. (5)درآن زمان شماره ردیف BC -Type انتخاب شده در پایگاه داده ها در ستون "DB entry" نمایان می شود.سپس این شرط مرزی باید روی مدل اعمال شود.(6) بنابراین برای اینکار آیکون "Select all" را انتخاب کرده تا کل مدل به رنگ قرمز تغییر رنگ دهد؛ که نشان دهنده انتخاب کل سطح خارجی مدل می باشد.(7) و در پایان برای ذخیره انتخاب ها ، دکمه "Store" را که بصورت رنگ زرد روشن شده است را بفشارید

  همانظور که مشاهده می کنید مقدار ستون Area(sq.cm) تغییر می یابد.

  منوی فرایند(
  Process)

  نیروی ثقل را باید در منوی فرایند تعیین نمایید. برای انجام اینکار روی منوی "Process" کلیک کرده و از زیر منوی آن فرمان "Gravity" را انتخاب نمایید.یک صفحه کنترل(پنجره) با عنوان "Gravity" گشوده می شود. یک ثقل در جهت Z- تنظیم نمایید و این پنچره را با فشردن دکمه Apply یا دکمه × بالای پنجره ببندید.

  منوی شرایط اولیه (
  Initial Conditions)

  درجه حرارت اولیه مواد هر دو جسم را باید در منوی "Initial Conditions" تعیین نمایید.برای این کار از منوی فوق فرمان Constant را انتخاب و مراحل زیر را طی نمایید.
  جسم اول را انتخاب کرده و (2) سپس درجه حرارت اولیه را در فیلد زیر آن وارد نمایید.(3) جسم دوم را نیز انتخاب و مرحله قبلی را نیز برای آن تکرار نمایید

  منوی اجرای پارامترها
  (Run Parameters)

  در پایان پارامتر های محاسبات توسط منوی "Run Parameters" تعیین می شوند.
  در این مثال ، همه مقادیر بصورت پیش فرض مورد استفاده قرار می گیرد. شما می توانید یکی از مقادیر TSTOP (در تب "General/Standard") را به مقدار 500 C(درجه سانتیگراد) تغییر دهید(به این ترتیب وقتی درجه حرارت به زیر 500 C کاهش یافت محاسبات متوقف شود).(1) روی منوی Run Parameters" کلیک کرده تا پنجره Run Parameters" گشوده شود(2) در تب "General/Standard" در فیلد مقدار TSTOP عدد 500 را وارد نمایید.

  Meshcast


  معرفی MeshCast

  مش کست یکی از محیط های موجود بهمراه نرم افزار پروکست می باشد، که توسط آن می توان المان های مناسب مورد نیاز برای انجام تحلیل های مختلف در برنامه پروکست را انجام داد.نکته حائز اهمیت در ایجاد المان ها چگونگی تولید و نحوه قرار گرفتن آنها در گنار یکدیگر ست که در صحت و دقت تحلیل نقش بسزائی را ایفا می کند ، بطوری که تولید المان نامناسب و یا چیدمان نامناسب باعث ایجاد خطا در تحلیل و نتایج آن می شود .

  اصطلاحات موجود در برنامه مش کست:

  مش: به کلیه شبکه های کوچک (مثلثی شکل و چهار وجهی) تشکیل دهنده مدل، مش گویند.

  مش صفحه ای(تتراگونال) : به کلیه شبکه های کوچک 2 بعدی (مثلثی شکل) تشکیل دهنده صفحات مدل، مش صفحه ای گویند.

  مش حجمی(تتراهدرال) : به کلیه شبکه های کوچک 3 بعدی (چهار وجهی) تشکیل دهنده حجم مدل، مش حجمی گویند.

  لبه : به هر یک از خطوط ایجاد کننده صفحه یک لبه (EDGE) گویند.

  گره : به هر یک از نقاط تشکیل دهند خط یک گره(Node) گویند.

  فعال سازی: نمایش صفحات ، لبه ها و المانهای مورد نظر در صفحه کار را فعال سازی گویند.با استفاده از این روش فقط می توان عملیات های ویرایش را روی عناصر فعال در صفحه انجام داد.

  المان نامناسب : المان های که دارای زاویه نامناسب باشند .

  انواع المان های قابل ایجاد در MeshCast

  . المان های دو بعدی تترا گونال(مثلثی) در ایجاد مش صفحه ای

  . المان های سه بعدی تتراهدرال(چهار وجهی) در ایجاد مش حجمی

  نکته: المان های تتراهدرال بر اساس المان های صفحه ای تتراگونال ایجاد خواهند شد .

  ویژگی MeshCast

  1 پشتیبانی از فرمت های مختلف نرم افزار های cad/cam

  2 امکان تولید مش با دانسیته های متفاوت

  3 تولید مش غیرکوهیرنت و کوهیرنت

  4 سرعت بالا

  5 امکانات قدرتمند برای اصلاح هندسه مدل

  6 قابلیت ادغام و مونتاژ قطعات

  7 کنترل و بررسی در هر مرحله

  8 انعطاف پذیری در ایجاد مواد مختلف در یک سند

  9 تولید المان های درجه یک و درجه دو ( برای تحلیل برخی فرایند ها همچون تحلیل تنش ، استفاده از المان های درجه 2 سبب افزایش صحت در نتایج تحلیل می شود . )
  10 تولید مش پوسته ای ( این المان ها در ریخته گری دقیق برای ایجاد قالب استفاده می شود . )

  11 تولید لایه های مرزی (تولید لایه نازکی از المان ها نزدیک سطوح خارجی از حجم و در داخل آن ، که موجب بهبود شرایط سیالاتی در دیواره ها می شود . )

  مراحل تولید مش در MeshCast

  بطور کلی برای تولید مدل مش حجمی 6 مرحله در MeshCast وجود دارد که بترتیب عبارتند از :

  مرحله اول : بارگذاری مدل با دستور open در محیط شروع( Starting Environment )

  مرحله دوم : اصلاح هندسه مدل در محیط اصلاح (Repair Environment)

  مرحله سوم : تولید المان های صفحه ای در محیط اصلاح (Repair Environment)

  مرحله چهارم : ویرایش المان های صفحه ای در محیط مش (Meshing Environment)

  مرحله پنجم : تولید المان های سه بعدی تتراهدرال(چهار وجهی) در محیط مش (Meshing Environment)

  مرحله ششم : کنترل المان های سه بعدی تولید شده و بررسی کیفیت آنها در محیط کنترل کیفیت (Quality Checking Environment)

  -2 محیط شروع ( Starting Environment )

  در این محیط می توان یک فایل جدید ایجاد کرد و فایل های Cad مورد نیاز را برای اصلاح و ایجاد مش صفحه بارگذاری نمود.

  برنامه مش کست فایل های زیر را پشتیبانی می کند :

  Gmrst,sm,mesh,igs,step, xmt (x-t),stl,bstl,out,unv,ans,patran,ideas, dat

  این محیط به محیط شروع معروف است که شامل 3 منو به شرح ذیل می باشد :

  File
  Properties
  Help
  ...
  -3-1-3 عملگرهای سازنده ( Build Operations )

  از این عملگر ها جهت ایجاد و و یرایش اشکال هندسی استفاده می شود برای کار ا این گروه از عملگر ها روی آیکون کلیک نمایید.
  این عملگرها عبارتند از :

  BOX : با استفاده از این دستور می توان مکعب مستطیل تولید کرد . باید دقت داشت که انتخاب نقاط و ترتیب آنها دارای اهمیت خاص است .پس از اجرای فرمان فوق پنجره زیر گشوده می شود که از شما مختصات 3 نقطه جهت ایجاد صفحه و ارتفاع جعبه را درخواست می نماید.

  Cylinder : برای ایجاد استوانه می توان از این دستور استفاده نمود. برای اینکار می بایست پس از اجرای فرمان Cylinder و گشوده شدن پنجره زیر جهت محور استوانه ، مرکز ، شعاع و ارتفاع آن را تعیین کنید .

  Extrude : برای تولید یک حجم با استفاده از یک صفحه می بایست لبه های صفحه را مشخص کرده سپس در پنجره گشوده شده پس از اجرای فرمان اکسترود جهت و اندازه برداری که می خواهیم در آن جهت صفحه اکسترود شود را تعیین کنید .

  پارامتر های "U-Value" و "V-Value" تعیین کننده تفکیک تعریفات پس از اکسترود کردن می باشد.

  Sweep : با استفاده از این دستور می توان به کمک یک صفحه حجمی حول محوری خاص ایجاد کرد . برای این کار ابتدا باید لبه های متصل به صفحه را انتخاب کرد ، سپس راستای محور و زاویه مورد نظر رادر پنجره گشوده شده پس از اجرای فرمان فوق را تعیین کرد .

  پارامتر های "U-Value" و "V-Value" تعیین کننده تفکیک تعریفات پس از چرخاندن و ایجاد حجم برای صفحه می باشد.

  Split Geom : با استفاده از این فرمان می توان مدل هندسی را توسط یک صفحه به دو قسمت تقسیم کرد . برای استفاده از این فرمان ابتدا لبه های مدل هندسی را انتخاب نماید سپس با کلیک روی آیکون پنجره فرمان گشوده می شود که به شما اجازه می دهد یک صفحه را بوسیله تعیین مختصات 3 نقطه ایجاد نماید . در پنجره پیام ها شما می توانید صفحات تشکیل شده در اثر استفاده از این فرمان را مشاهده نماید.


  Add Rectangle : از این دستور برای ایجاد یک صفحه با چهار لبه به شکل مستطیل استفاده می شود برای ایجاد مستطیل می توان روی آیکون Add Rectangle کلیک نماید تا پنجره زیر گشوده شود سپس با تعیین مختصات 3 نقطه ، و فشردن دکمه Execute می توانید مستطیل مورد نظر را ایجاد نماید.

  Construct periodic surface : با استفاده از این دستور می توان صفحات انتخاب شده را حول محور و زاویه ای تعیین شده چرخانده و صفحاتی جدید تولید کرد . برای استفاده از این دستور نیز همچون دیگر دستور ها ابتدا باید لبه های موضوع مورد نظر را انتخاب سپس شماره صفحه مش شده را در پنجره وردی وارد نمایید بعد از آن روی آیکون فرمان کلیک کرده تا پنجره زیر گشوده شود سپس مختصات محور و زاویه چرخش را تعیین نماید. توجه داشته باشید که صفحه انتخابی باید حتماً مش صفحه ای خورده باشد..

  .Meshcast فصل اول

  بخش دوم

  ایجاد المان های غیر کوهیرنت

  برای استفاده از این روش لازم است تا کاربر مدل و قطعات مورد نظر را در برنامه سالید ورک طراحی نماید. .پس از طراحی قطعه باید سیستم راهگاه و در صورت لزوم تغذیه ، ماهیچه ، مبرد و .. را نیز در این نرم افزار طراحی کند.

  مراحل کار solidworks

  1- ابتدا براساس نقشه مدلسازی قطعه مورد نظر را در نرم افزار سالید ورک طراحی نماید.

  2- سیستم راهگاه (و در صورت نیاز تغذیه) را نیز همچون قسمتی از شکل مدل طراحی نماید.

  پس از طی نمودن مراحل فوق مدل طراحی شده را یکی با فرمت STEP AP203 (*.step) و عنوان cast و دیگری را با فرمت خود نرم افزار سالیدورک(.prt) در یک پوشه (مثل example \1) با عنوان Cast ذخیره نماید.

  3- در این مرحله نوبت به ایجاد ماهیچه طبق نقشه قالب و مدل می رسد ، در اینجا تعریف ماهیچه به قسمت های از قالب که می تواند از نظر جنس مجزا از جنس قالب باشد و یا قسمتی که (عملاً) مجزا از قالب ایجاد شده باشد گفته می شود. برای ایجاد چنین ماهیچه ای باید از دستور العمل زیر استفاده نماید:

  الف- ایجاد قطعه ای متناسب با ماهیچه (موجود در نقشه قالب)، همانطور که در شکل زیر مشاهده می نماید ، با استفاده از ابزار موجود در برنامه سالیدورک ما شکل خارجی ماهیچه را بر اساس نقشه مدل و قالب ایجاد نموده ایم .کل مدل ایجاد شده بهمراه دیگر متعلقات (همچون سیستم راهگاه و ماهیچه) باید بصورت متصل بهم ایجاد شوند.یعنی در کلیه مراحل فوق گزینه Merge result در پنجره مدیریت خصوصیات فعال باشد.

  ب – ذخیره مجدد فایل ایجاد شده.

  ج- مجزا نمودن ماهیچه از قطعه با استفاده از غیر فعال نمودن گزینه Merge result در پنجره مدیریت طراحی ، با اینکار دیگر ماهیچه متصل به مدل نیست و در مراحل بعد می توان آن را با عنوان core (و با پسوند .step ) ذخیره نمود.

  از درخت طراحی part ماهیچه را انتخاب و روی آن راست کلیک نماید از منوی گشوده شده فرمان edite part را انتخاب نماید برنامه بصورت خودکار وارد محیط ویرایش می شود. در این مرحله گزینه موجود در پنجره مدیریت را غیر فعال نماید. دکمه applay را بفشارید تا تغییرات اعمال شده و از محیط ویرایش خارج شوید.

  ح- در این مرحله لازم است تا شکل اصلی(داخلی) ماهیچه در تماس با قطعه را طراحی نماید.برای اینکار از فرمان combain استفاده می شود .

  روی فرمان combain در نوار ابزار کلیک نماید یا از منوی insert>features> combain استفاده نماید.

  یک پنجره مشابه شکل زیر در پنجره مدیریت(سمت چپ محیط کار) گشوده می شود.

  گزینه Subtract رافعال نماید و بترتیب در فیلد اول ماهیچه را انتخاب و در فیلد دوم قطعه ایجاد شده را انتخاب نماید.دکمه applay را بفشارید تا تغییرات اعمال شود. ماهیچه ای مشابه شکل زیر ایجاد می شود.

  د- در این مرحله ماهیچه ایجاد شده را با فرمت .step13 در یک پوشه (مثل example 1) با عنوان Core ذخیره نماید. و دوباره به مرحله الف (استفاده از دستور undo و یا بستن سند جاری و گشودن سند Cast.prt ایندفعه بدون تکرار مراحل ج و ح) باز گردید سپس نوبت به طراحی قالب برای این قطعه بهمراه متعلقاتش می رسد ،به مرحله بعد بروید.

  ذ- در این مرحله نیز باید ابتدا یک مکعب مجزا از قطعات طراحی شده (پیرامون قطعه ، سیستم راهگاهی و ماهیچه ) که بیانگر شکل خام قالب بدون محفظه قطعه می باشد (مطابق شکل زیر) ایجاد نماید.

  نکته: برای مجزا شدن مکعب از قطعه همچون مراحل قبل برای ماهیچه باید گزینه Merge result را غیر فعال نماید.

  ر- پس از ایجاد قالب خام نوبت به ایجاد محفظه داخلی قالب بر اساس شکل قطعه بهمراه سیستم راهگاه وماهیچه می رسد. برای انجام چنین کاری باید از دستور combain همچون مرحله ح استفاده کرد با این تفاوت که در فیلد اول بجای ماهیچه باید قالب خام را انتخاب نمود.سپس دکمه apply را بفشارید تا تغییرات اعمال شود.
  در نتیجه یک قالب با محفظه خالی مشابه شکل قطعه با متعلقاتش ایجاد می شود.

  ز- بعد از اتمام مراحل فوق نوبت به ایجاد فصل مشتر ک و برش قالب از فصل مشترک تعیین شده با استفاده از دستور split می رسد . برای انجام این کار ابتدا با یک خط که دو سر آن از دو طرف قالب بیرون می زند فصل مشترک را تعیین نماید.  PreCast

  پیش فرایند
  پیش فرایند ( PreCast)
  مقدمه

  پس از ایجاد مدل با المان های مورد نیاز در محیط مش کست برای تعیین خصوصیات و شرایط مرزی وارد محیط پیش فرایند می شویم.

  برای شروع PreCast باید از دکمه "PreCAST" استفاده نمایید. اگر مدل(مورد) های که بصورت فایل مش بندی شده (همچون (case.mesh) یا فایل "d.dat" (همچون cased.dat) حاضر باشند در پیش فرایند بصورت خودکار فراخوانی می شوند.

  اگر هیچ موردی در دایرکتوری کار حاضر نباشد ، سپس باید از منوی File دستور open را کلیک نمایید تا یک جستجو گر برای انتخاب مورد دلخواه گشوده شده و شما توسط آن موردتان را انتخاب و وارد برنامه نمایید.

  وقتی مورد بارگذاری شد یک پنجره که حاوی برخی اطلاعاتی مربوط به مدل می باشد نیز گشوده می شود اطلاعاتی از قبیل تعداد مواد ، تعداد گره ها و المان ها بعلاوه اندازه مدل . سپس پیش فرایند آماده انجام تنظیمات روی مورد می باشد.

  در محیط PreCAST نوار منو به 10 دسته تقسیم شده که به شما اجازه می دهد عملیات های لازم برای تنظیم مدل را انجام دهید.
  • File
  • Geometry
  • Materials
  • Interface
  • Boundary Conditions
  • Process
  • Initial Conditions
  • Run Parameters
  • Inverse
  • Help
  منوی File به شما اجازه می دهد فایل ها تان را گشوده یا ذخیره نمایید همچنین به شما اجازه می دهد از برنامه پیش فرایند خارج شوید.
  توسط منوی Geometry می توان تناسب ها را تعیین نمایید.بعلاوه مشخصات قالب مجازی را مشخص کرد.، از این گذشته ، می توان برخی خصوصیات مش FEM ، از قبیل ژاکوبین منفی یا حجمی از هر ماده را بررسی کرد.

  در منوی Materials می توان خصوصیاتی از هر ماده را تعیین کرد. در اضافه کردن خصوصیات مواد ، می توانید نوع ماده ( ریخته گری-قالب-فیلتر-فوم و ...) را نیز تعیین کنید.  database

  فصل سوم پایگاه داده ها
  پایگاه داد ها
  در این بخش شما با چگونگی تعریف مواد و تعریف خصوصیات جدید در پایگاه داده ها آشنا می شوید.
  تعریف مواد و پایگاه داده
  در قسمت پایگاه داده های مواد ، کلیه خصوصیات یک ماده تعریف شده است ،این بخش شامل تعریف خصوصیات مواد برای محاسبه تحلیل های سیالیتی و حرارتی می باشد. در این قسمت شما با چگونگی تعریف خصوصیات سیالیتی ، حرارتی ، تنشی وترمودینامیکی مواد آشنا می شود.
  هنگامیکه روی فرمان تخصیص متریال کلیک می نماید پنجره پایگاه داده ها در قسمت پایین و سمت راست محیط کار ظاهر می شود، که مشابه شکل زیر است.  Run parameter

  فصل چهارم پارامتر های اجرایی

  این بخش شامل پارامترهای اجرائی مربوط به هر تحلیل را می باشد.
  General
  Thermal
  Cycling
  Radiation
  Flow
  Turbulence
  Stress
  Micro
  Pre-defined Run Parameters
  Run Parameters Recommendations


  زیر گروه preference

  با اتفاده از زیر گروه این تب شما می توانید حالت های از پیش تعریف شده را تعیین نماید این حالت های پیش فرض عبارتند از:
  Gravity filling, Gravity Thermal, Default, LPDC Filling, HPDC Filling, HPDC cycling

  زیر گروه General

  در این زیر گروه پارامترهای اجرائی معمول برای هر تحلیل مشخص شود .همچنین موقیعتی برای تعیین واحد های نمایشی از نتایج می باشد . به طور کلی ، این زیر گروه خود به دو قسمت Advanced , Standard تقسیم می شود .

  پارامترهای اجرائی این قسمت عبارتند از :

  Standard :
  NSTEP : تعداد گام های زمانی تحلیل ( Time step )و مورد استفاده در اتصال به TFINAL می باشد؛ پروکست وقتی به محدوده مقداری یا مقدار TFINAL می رسد متوقف می شود ، هر کدام که اول رخ داد.که باید یک عدد صحیح وارد نماید.

  TFINAL : این مقدار زمان تحلیل را تعیین می کند.اگر این مقدار صفر باشد ، تحلیل بر اساس پارامتر های TSTOP و NSTEP متوقف می گردد ؛ اگر هر 3 پارامتر NSTEP ، TSTOP و TFINAL تنظیم شده باشند ، تحلیل براساس رسیدن به مقدار اولین پارامتر متوقف می شود.

  یک مقدار واقعی انتخاب و یک واحدی از زمان انتخاب نماید.
  TENDFILL : مدت زمانی است که برنامه بعد از پر کردن کامل قالب به تحلیل ادامه می دهد . اگر کاربر بخواهد بلافاصله بعد از پر شدن ، تحلیل خاتمه پذیرد ، می بایست عددی بسیار کوچک به جز صفر برای پارامتر تعیین کند . در صورت تعیین مقدار 0 این فرمان غیر فعال می شود

  TSTOP : این گزینه نیز معیاری برای پایان تحلیل می باشد.(برای مثال : زمانی که درجه حرارت همه گره ها به زیر پارامتر TSTOP می رسند.اگر این مقدار 0 باشد آنالیز بر اساس پارامتر های TFINAL یا NSTEP متوقف می شود.اگر این پارامتر بهمراه پارامتر های بیان شده فعال باشند هر کدام از معیارهای پایان برنامه که تحلیل زودتر به آن برسد ، معیار اصلی اتمام برنامه است .

  INILEV : از این پارامتر برای تعیین گام زمانی اولیه استفاده می شود ؛ اگر تحلیل برای اولین بار انجام شود ، این پارامتر صفر می باشد ولی اگر پیش از این تحلیل ، تحلیل های قبلی تا گام های زمانی خاص انجام شده باشد و بخواهیم آن تحلیل ها را ادامه دهیم ، می بایست شماره گام زمانی را به عنوان زمان شروع تحلیل جدید تعریف کنیم.نکته : شما باید نتایج گام زمانی آن را داشته باشیم.

  DT: از این معیار برای تعیین اندازه اولیه گام زمان می باشد ؛ دقت کنید که زمان اولیه نمی بایست صفر باشد . نرم افزار خود مقدار 0.001 را پیشنهاد می کند .  ProCast-viewcast

  پردازش و نمایش نتایج
  پردازش ( ProCast )
  پس از اینکه تمام مشخصات تحلیل در دو قسمت MeshCast و PreCast تعیین شد ، دو فایل d .dat و p . dat ساخته خواهد شد که معرف این خصوصیات بوده و در مرحله پردازش استفاده می شود . نحوه عملکرد پردازشگر به صورت زیر است :

  ابتدا کاربر باید مسیر فایل های تولید شده را در قسمت Directory برای نرم افزار مشخص کند و سپس DataCast را فعال کند . اگر مشکل در نحوه تعیین مشخصات تحلیل وجود نداشته باشد ، نرم افزار تمام این خصوصیات را را می خواند ، سپس در مرحله ProCast می توان پردازش را انجام داد .

  مشاهده نتایج

  برای مشاهده نتایج پردازش شده در مرحله پیشین می توان از محیط ViewCast استفاده کرد . همچنین تحلیل هایی که در مرحله نمایش نتایج قابل انجام است رامی توان در این محیط اجرا کرد .

  در حالت کلی این محیط به 6 قسمت تقسیم می شود که این قسمت ها به صورت زیر هستند :

  1- صفحه نمایشگر ( Display zone )
  2- منطقه قیاس ( Scale zone )
  3- ناحیه اطلاعات ( Information zone )
  4- منوها ( Menues )
  5- آیکون ها ( Icons )
  6- پخش ( Tape Player )


  سلسله مراحلی که در پروکست مورد نیاز است :

  · تولید المان های محدود(FEM)

  · برپایی محاسبات و تنظیم خصوصیات

  · اجرای آنالیز و مراحل پایانی

  · بررسی و تشریح نتایج

  منبع : کتاب آموزش نرم افزار پروکست - انتشارات ناقوس

 4. 4
 5. #3
  حسین یعقوبی
  مدیـــریت سـایت
  تاریخ عضویت
  2012/11/06
  محل سکونت
  ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴
  سن
  28
  نوشته ها
  1,422
  3,901
  4,140

  نمونه کار پروکست

  پروژه بررسی عیب پراکندگی سختی در تولید کاسه ترمز شرکت فولاد گزین- شبیه سازی با پروکست
  جنس قطعه چدن GG20 - جنس قالب ماسه تر - جنس ماهیچه ماسه چراغی

  دمای باریزی 1380 - زمان باریزی 15 ثانیه  در تصویر زیر فیلم تحلیل جریان و دما را مشاهده می کنید.  تصویر زیر نمایش کسر انجماد را نمایش می دهد.تصویر زیر زمان انجماد را نمایش می دهد.  تصویر زیر که عیب بوجود آمده در تولید کاسه ترمز را به وضوح نمایش می دهد ، نشان می دهد علت اصلی عیب اختلاف انتقال حرارت در دیواره های قالب می باشد ، که سبب بروز اختلاف سختی در سطح قطعه شده است ، با تغییر سیستم راهگاهی و کنترل نحوه سرد شدن می توان از بروز چنین عیبی جلوگیری کرد.  تصویر زیر کسری از فریت رانمایش می دهد.(با تحلیل میکرو ساختار در پروکست)


  کسر پرلیت را می توان در شکل زیر مشاهده کرد.  کسر یوتکتیک را می توان در شکل زیر مشاهده کرد. 6. 1
 7. #4
  حسین یعقوبی
  مدیـــریت سـایت
  تاریخ عضویت
  2012/11/06
  محل سکونت
  ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴
  سن
  28
  نوشته ها
  1,422
  3,901
  4,140

  پروژه شبیه سازی فرایند ریخته گری ثقلی زره بدنه آسیاب برای افزایش راندمان ریخته گری در کارخانه فولاد و چدن دورود

  پروژه شبیه سازی فرایند ریخته گری ثقلی زره بدنه آسیاب برای افزایش راندمان ریخته گری در کارخانه فولاد و چدن دورود

  جنس قالب ماسه سیلیسی-وزن قطعه 27 کیلوگرم - FMU13 جنس فولاد

  زمان باریزی 20 ثانیه  تصویر زیر تحلیل حرارت زره بدنه آسیاب را نمایش می دهد
  همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید راندمان ریخته گری بهینه شده و از 75 درصد به 90 درصد رسیده است
  در شکل زیر تصاویر واقعی از سیستم بهینه شده در مقایسه با سیستم قبلی را مشاهده می نمائید 8. 1
 9. #5
  حسین یعقوبی
  مدیـــریت سـایت
  تاریخ عضویت
  2012/11/06
  محل سکونت
  ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴
  سن
  28
  نوشته ها
  1,422
  3,901
  4,140

  شبیه سازی فرایند ریخته گری تحت فشار بالا بهمراه شات پیستون توسط نرم افزار پروکست

  پروژه شبیه سازی فرایند ریخته گری تحت فشار بالا بهمراه شات پیستون توسط نرم افزار پروکست

  جنس آلومینیوم
  A356
 10. 1
 11. #6
  حسین یعقوبی
  مدیـــریت سـایت
  تاریخ عضویت
  2012/11/06
  محل سکونت
  ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴
  سن
  28
  نوشته ها
  1,422
  3,901
  4,140

  شبیه سازی میکرو ، ماکر تخلخل ها گازی  شبیه سازی میکرو ، ماکر تخلخل ها گازی

  پروژه ذیل یک فرایند ریخته گری ثقلی برای بررسی تخلخل های گازی به کمک ماژول تخلخل های پیشرفته پروکست می باشد- مقدار گاز هیدروژن در مذاب بالا می باشد
  منبع :


 12. 1
 13. #7
  dodarebaz
  کاربر سایت
  تاریخ عضویت
  2015/04/11
  نوشته ها
  2
  0
  4

  Smile

  نقل قول نوشته اصلی توسط حسین یعقوبی نمایش پست ها
  معرفی نرم افزار ProCAST

  امروزه پیشرفت صنعت ریخته گری در گروی بهبود کیفیت محصولات، کاهش هزینه ها و افزایش نرخ تولید می باشد. استفاده از روش های آزمایش – خطا که پیش از این در صنعت ریخته گری دنیا برای بهبود فرآیندهای ریخته گری و بهبود کیفیت محصولات مرسوم بوده است، بسیار پر هزینه و طولانی بوده که متخصصین را بر آن داشته تا به سوی روش های کم هزینه و کوتاه تر حرکت کنند.

  جایگزین کردن این روش با روش طراحی بر پایه شبیه سازی توانسته است بسیاری از کاستی های روش قبل را جبران کند.

  طراحی سیستم های راهگاهی و تغذیه بهینه از جمله مواردی است که در کاهش هزینه ها و بهبود کیفیت محصولات در صنعت ریخته گری نقش مهمی ایفا می کند، که به کمک این روش جدید می توان این بهینه سازی را صورت داد. برای مثال طراحی یک سیستم راهگاهی بهینه می تواند ضایعات ناشی از حضور تخلخل در قطعه را کاهش داده و از طرف دیگر از افزایش حجم سیستم راهگاهی جلوگیری نماید که موجب کاهش هزینه ها و افزایش نرخ تولید می گردد.

  در میان نرم افزار های ProCAST، QuickCast، SolidCast، AutoCast و MagmaCast که از مهمترین نرم افزار های حال حاضر شبیه سازی ریخته گری محسوب می شوند، نرم افزار تجاری پروکست (ProCast) که حاصل بیش از 20 سال ارتباط سازنده با صنایع ریخته گری است قادر به انجام آنالیز های کوپل حرارتی، سیالاتی و تنشی می باشد و علاوه بر آن قایلیت های متالورژیکی منحصر به فردی را برای آلیاژهای ریختگی داراست. هم چنین این نرم افزار قابلیت برقراری ارتباط بسیار خوبی با نرم افزار های مدل سازی سری CAD/CAM دارد.

  برای شبیه سازی و تحلیل فرآیندها در این نرم افزار از روش اجزای محدود استفاده شده است که در کنار روش های اختلاف محدود و حجم محدود از روش های مطرح در شبیه سازی فرآیندهای مهندسی محسوب می شود.  منبع : سایت ایران مواد
  سایت ویکی پی جی


  2 کتاب برای یادگیری پرو کست

  [Only Registered and Activated Users Can See Links. Click Here To Register...]


  [Only Registered and Activated Users Can See Links. Click Here To Register...]
 14. 4
نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •