PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : فولاد ها و نامگذاري آنها

حسین یعقوبی
Thursday 08 November 12, 15:19
در اين تاپيك مي توانيد در خصوص فولاد ها و نامگذاري آن ها بحث و تبادل نظر نماييد .

توضيحات :*نامگذاري فولاد هاي از مهم ترين بحث هايي است كه امروز متالورژ ها واجب به دانش آن هستند ، اينگونه اطلاعاتي كه در اين تاپيك ارائه مي شود بسيار كاربردي بوده و براي آزمون هاي استخدامي ورودي به صنايع فولاد كشور هم بسيار مفيدند .

به عبارتي هر متالورژ كه با صنعت فولاد سرو كار داشته باشد بايستي انواع فولادها را بشناسد و بتواند از كتاب كليد فولاد استفاده نمايد .

اطلاعات ارزنده اين تاپيك را مي توان با شركت كردن در دوره هاي تخصصي كليد فولاد كسب نمود اما در اين تاپيك بصورت رايگان آن ها را فرا خواهيد گرفت

لطفا رعايت كنيد كه :*

1- تاپيك بصورت ميزگرد پيش مي رود پس سوالات خود را مطرح كنيد تا بدان پاسخ داده شود .

2- شما نيز اگر پاسخ سوال ديگران را مي دانيد ، مي توانيد پاسخ دهيد .

3- لطفاً سوالات خود را شفاف بپرسيد و اصلاً از پرسيدن سوال واهمه اي نداشته باشيد .

4- از پست هاي مفيد تشكر كنيد .

5- از زدن پست هاي هرز و نامربوط و اسپم خودداري نماييد (_ درصورت مشاهده حذف مي شود )* .

حسین یعقوبی
Thursday 08 November 12, 15:20
فولادها به روشهاي مختلفي تقسيم بندي مي شوند كه تقسيم بندي آنها مي تواند بر اساس موارد زير باشد:

• بر اساس تركيب شيميايي، مانند فولاد كربني، فولاد كم آلياژ ، فولاد زنگ نزن و ...
• بر اساس روش توليد، مانند کوره بازی، روش قوس الكتريكي و ...
• بر اساس روش ساخت، مانند نورد گرم، نورد سرد و ...
• بر اساس شكل محصول مانند ورق، لوله، ناودانی و ...
• بر اساس روش اكسيژن زدايي مانند فولاد آرام، نيمه آرام، جوشان
• بر اساس ريز ساختار مانند فريتي، پرليتي، مارتنزيتي
• بر اساس استحكام مورد نياز
• بر اساس عمليات حرارتي مانند بازپختي، كوئنچ و تمپر و...
• بر اساس كيفيت محصول مانند فولاد با كيفيت آهنگري، كيفيت تجاري و ...
• بر اساس كاربرد مانند فولاد فنر، فولاد سازه ای، فولاد ابزار و ....

در حال حاضر استانداردهاي ملي، منطقه اي و بين المللي بسياري وجود دارند كه سيستم نامگذاري مخصوص به خود جهت نامگذاري فولادها دارند. در ادامه سعي خواهد گرديد برخي از رايج ترين اين استانداردها كه در كشور ما نيز كاربرد بيشتري دارند مورد بررسي قرار گيرند.

سيستم نامگذاري فولادها در استانداردهاي آمريكايي
در آمريكا سازمانهاي مختلفي دست اندرکار استاندارد سازی هستند كه هر كدام از آنها سيستم ويژه اي جهت نامگذاري فولادها دارند. برخي از اين سازمانها عبارتند از :
انجمن آهن و فولاد آمريكا (AISI)، انجمن ملي استاندارد آمريكا (ANSI)، انجمن نفت آمريكا (API)، انجمن مهندسان مكانيك آمريكا (ASME)، انجمن آزمون و مواد آمريكا (ASTM)، انجمن جوشكاري آمريكا (AWS)، موسسه استاندارد كانادا (CSA) و جامعه مهندسين خودرو آمريكا (SAE )

منبع :*جزوه شناسايي فولادها و آشنايي با كليد فولاد - مهندس كامران خداپرستي

mavad_eng
Thursday 08 November 12, 19:43
با سلام.
من یه سوال داشتم و با توجه به اینکه گفتید نباید واهمه داشته باشم می پرسم!!!!
فولادی که از اون برای انتقال آب شهری استفاده میشه چیه؟!!
اسمش و جنسش و اسم انگلیسیش واسه سرچ اینترنتی و ... کلاً هر چیزی که بتونه مفید باشه؟!!:confused:

perlitic
Tuesday 27 November 12, 20:45
با سلام.
اسمش و جنسش و اسم انگلیسیش واسه سرچ اینترنتی و ... کلاً هر چیزی که بتونه مفید باشه؟!!:confused:

منم میخام بدونم
کسی نی راهنمایی کنه؟

حسین یعقوبی
Wednesday 28 November 12, 00:01
منم میخام بدونم
کسی نی راهنمایی کنه؟

اتفاقاً بنده هم خیلی مایلم که بدونم

انشا ا... بزودی اساتید رو به این تالار دعوت خواهیم کرد تا پاسخگوی دانشجویان باشند .

آسمون
Sunday 09 December 12, 00:44
با سلام.

تا جایی که من میدونم جنس فولادهایی که برای ساخت لوله انتقال آب شهری استفاده میشه معمولا ST37 ، با پوشش روی Zn هست؛

فولاد ST37 ، با پوشش روی مقاومت به خوردگی خوبی در محیط آبی و اتمسفری داره، استفاده از ممانعت کننده ای مثل روی، مقاومت به خوردگی فولادهاي st37 رو تا حدی افزایش می دهد.

برای همین لوله های انتقال آب شهری اغلب از جنس فولاد ST37 هستند و می توان سال ها از اونا بهره برداري كرد.

اطلاعات من همینقدر بیشتر نبود در این زمینه...امیدوارم به زودی اساتید در این تالار حضور پیدا کنند و پاسخگوی دوستان باشند.

samane.metal
Tuesday 15 April 14, 22:54
سلام:)

بنده یه مشکل در مورد استفاده از کلید فولاد دارم.
می خواستم بدونم اگه ترکیب شیمیایی یه فولاد رو بدونیم و اسم و شماره ی استانداردشو ندونیم چه جوری میشه سایر اطلاعاتش رو در کتاب کلید فولاد پیدا کرد؟